UIKit

Interactive Widgets
With SwiftUI

Discover how iOS 17 takes widgets to the next level by adding interactivity. Use SwiftUI to add interactive widgets to an app called Trask. Explore different types of interactive widgets and best practices for design and development.


Emirhan Erdogan

21 Mar 2024

UIKit

Kodlama

Merhaba TurkishKit okuyucuları. Bu yazımızda, minik bir öğretici proje ile UIProgressView elemanını kullanmayı öğreneceğiz. Eğer sizler de hazırsanız başlayalım! 🤙🏻

Projeyi OluşturmaCreate a new Xcode Project diyerek projemizi oluşturalım. “App” seçeneğinden devam ederek uygulamamıza “UIProgressView” adını verelim.


Başlarken

UIProgressView Elemanını OluşturmakMain.storyboard dosyamıza gelerek sağ üst kısımdaki (+) Swift kütüphanesine tıklayarak “UIProgressView” aramasını yapıyoruz. Seçtiğimiz UIProgressView elemanını uygulamamızı şekillendirdiğimiz penceremizde üst kısımla orta kısım arasına sol taraftaki sınıra yaslayarak ekleyelim. Ardından sağ taraftaki sınıra kadar ilerleme çubuğumuzu uzatalım.Ardından sağ alt köşedeki “Add New Constraint” kısmından soldan ve sağdan 20, yukarıdan ise 120 olacak şekilde “constraint” verelim.


Kodlayalım

Öncelikle, eklediğimiz Button ve Progress View elemanlarını outlet ve action türünden kodlayalım. Bunun için ViewController.swift sayfamıza geçelim.

@IBOutlet weak var progressView: UIProgressView!
@IBAction func startProgress() { }

Outlet türünden tanımladığımız progressView, viewDidLoad fonksiyonunun üstüne eklenecek ve Action türünden tanımladığımız startProgress ise viewDidLoad fonksiyonunun altına eklenecek.

Emirhan Erdogan

Emirhan is a 27 years old software engineer, designer, speaker, mentor and instructor. He is the only scholarship invited by Apple to their World Wide Developers Conference from Turkey in ’16 and ’17..

dsd

Moderat

A beautiful clean typeface with punch.

Degular

So much character in this one.

Friends

Hunter Caron

Benjamin den Boer

Edoardo Mercati

Anne Lee

stay in the loop

Subscribe for more inspiration.